Tisková zpráva: Výjimečná podpora talentovaných studentek při studiu v zahraničí

Biomedicínu a neuropsychologii můžou studovat v zahraničí. Vysoké náklady na studium mladým vědkyním uhradí Nadace Simony Kijonkové


Nadace Simony Kijonkové udělila dvěma mladým českým vědkyním výjimečnou finanční podporu, díky které budou moci studovat v zahraničí obory, které v Česku nemají k dispozici. Tereze Przeczkové nadace uhradí školné a další náklady spojené s bakalářským studiem biomedicíny na University College London (UCL) ve výši přes 4,2 milionu korun. Terezii Heiderové zaplatí nadace výdaje za bakalářské studium psychologie na univerzitě v nizozemském Groningenu ve výši přes 900 tisíc korun.

„Když je někdo tak dobrý, že jako náctiletý zkoumá buněčné transportní systémy, podílí se na výzkumu epilepsie a patří mezi nejlepší středoškoláky ve své zemi, měl by mít možnost rozvíjet svou odbornost naplno. Já o škole snila od třinácti, moje maminka samoživitelka mi ale studium zaplatit nemohla. Studium jsem si platila sama z brigád. Vzdělání vnímám jako vstupenku s možností změnit svůj osud. Proto s nadací pomáháme těm, kteří vyrůstají v sociálním znevýhodnění stejně jako kdysi já. Právě tím, že dětem a mladistvým umožníme studovat, přispějeme ke změně jejich situace a tomu, že v budoucnu zase oni pomůžou své komunitě a pravděpodobně i celé naší společnosti. Jsem přesvědčená, že podpořené studentky budou zvyšovat reputaci České republiky v zahraničí a jednou mohou přijít se světovými objevy. Podporujeme a nadále budeme podporovat české vědkyně a vědce, aby v zahraničí budovali renomé Česka,“ vysvětluje Simona Kijonková, proč je pro ni tak důležité zpřístupňovat dětem nejlepší možné vzdělání.

Nadace Simony Kijonkové proto poskytne výjimečnou finanční podporu mimo své běžné programy dvěma studentkám z Moravskoslezského kraje, které díky ní budou moci zamířit na vybrané vysoké školy v zahraničí a věnovat se svým oborům formou, která by jim v Česku nebyla k dispozici.

První podpořenou studentkou je Tereza Przeczková (19). Od sedmnácti se podílí na výzkumu transportérů iontů v buňkách na AV ČR, v maturitním ročníku gymnázia studovala buněčnou biologii na PřF UPOL, kterou absolvovala s nejlepší možnou známkou (A), a na stejné univerzitě také syntetizovala nové sloučeniny s cílem najít látky použitelné při léčbě rakoviny. O tom, že bude s výzkumem pokračovat i na vysoké škole, měla jasno vždy. Bakalářský obor, který by se na biomedicínský výzkum zaměřoval, v Česku ale není. Existuje ovšem na londýnské University College, kam byla po úspěšném splnění přijímacích zkoušek Tereza přijata. Jenže přijímačky nejsou všechno. Talentovaná studentka zjistila, že školné a životní náklady, které po brexitu výrazně narostly, její rodina bez cizí pomoci pokrýt nedokáže.

„Na UCL nechci, abych ‚utekla‘ z Česka, ale protože v Česku biomedicínu v této podobě studovat nelze. Přemýšlela jsem o Masarykově univerzitě v Brně, ale musela bych jít na všeobecné lékařství a biomedicínu studovat až jako doktorát. Klinická praxe mě ale neláká, chci se věnovat výzkumu, a to můžu v Londýně právě už od bakaláře. Náklady spojené se studiem v Londýně jsou ale mimo mé možnosti. Samozřejmě jsem zvažovala, že budu při škole pracovat, ale když chodíte na brigády, nemůžete se studiu a výzkumu v laboratoři věnovat na maximum. Den má jen 24 hodin. Část nákladů na školné se mi podařilo vybrat sbírkou na Doniu, ale ani s pomocí rodiny bych studium v Londýně zaplatit nezvládla. Bez cizí pomoci bych do Anglie odjet nemohla a místo na UCL bych zahájila studium medicíny v Brně v kombinaci s programem P-PooL. Velmi si proto vážím podpory od Nadace Simony Kijonkové,“ sdělila Tereza, proč se rozhodla pro pomoc od nadace.

 

Obdobný je případ i druhé podpořené studentky, Terezie Heiderové (20). O neurologii a psychologii se zajímá od prvního ročníku gymnázia a od začátku studia věděla, že se v tomto oboru chce vzdělávat i po maturitě. Neurovědy se v Česku ale dají studovat také až jako doktorské studium. Rozhodla se tedy neurovědě maximálně věnovat na střední škole a po maturitě se ucházet o studium na Rijksuniversiteit Groningen, která patří mezi nejlepší neurovědní pracoviště na světě.

Během gymnázia Terezie navštěvovala přednášky na UPOL a Juniorské akademii Masarykovy univerzity, v programu International Baccalaureate Diploma Programme vystudovala mj. filozofii a biologii se studijním zaměřením na neurovědy a v maturitním ročníku začala s vlastním výzkumem. Souběžně s přípravou na maturitu prováděla na UPOL strukturní analýzu účinku somatických mutací u epilepsie, ve VFN v Praze absolvovala praktickou stáž zaměřenou na neuropsychologická vyšetření a ve Středoevropském technologickém institutu v Brně další stáž, tentokrát zaměřenou na neinvazivní mozkovou stimulaci u dobrovolníků s onemocněním s Lewyho tělísky. Za odbornou esej se umístila na druhém místě v soutěži Česká hlavička, zároveň patří mezi 100 nejlepších středoškoláků v ČR.

„Kdybych nedostala podporu od Nadace Simony Kijonkové, zkusila bych založit crowdfundingovou sbírku a zbytek pokrýt brigádami. Když jsem ale počítala náklady na školné a život v Nizozemsku, zjistila jsem, že bych stejně zvládla vydělat jen na jídlo a asi půlku nájmu, zbytek bych musela nejspíš zalepit půjčkou. Podporu od nadace beru tak, že mi česká společnost pomohla a já jí to po škole vrátím. Určitě chci odborně působit v České republice, nejlépe jako neuropsycholožka a zároveň vědecká pracovnice. Aktuálně chci nejvíc do VFN v Praze, Národního ústavu duševního zdraví či brněnského výzkumného centra CEITEC,“ nastínila Terezie své budoucí profesní plány.

 

 

Výjimečná studijní podpora

Tereza Przeczková od nadace dostane podporu ve výši asi 4,2 milionu korun. V příspěvku jsou pokryté náklady na školné i základní život v Londýně. Terezii Heiderové nadace přispěje 915 tisíci korunami. Jde rovněž o částku pokrývající školné, nájem a další životní náklady během bakalářského studia.

„O udělení stipendijního příspěvku nás přesvědčil mimořádný vědecký talent a studijní zápal obou dívek. Z hlediska zaměření nadace je tato podpora výjimkou. Správní radu nicméně velmi těší, že může takto pomoci české vědě a také postavení žen ve světě, v němž dominují muži,“ uvedla Barbora Bachmeierová, ředitelka Nadace Simony Kijonkové, a doplnila, jak nadace o příspěvcích uvažovala. „Částky jsou rozdílně vysoké, protože jde o dvě různé školy a dvě různé země. Pokrýt mají nezbytné náklady. Proto bude nadace po dívkách požadovat pravidelné měsíční vyúčtování. A samozřejmě nadaci budou zajímat také studijní výsledky. Když dívky studium přeruší nebo nesplní studijní požadavky, podporu pozastavíme či ukončíme. Pokud budou pokračovat v zahraničí i magisterským studiem, jsme připraveni zvážit případnou další podporu.“

Sdílet